Twórz nagrania i tutoriale z Screencastify

przez Kinga Szczęśliwa

Do czego służy program Screencastify?

.

Screencastify to najbardziej popularne i darmowe rozszerzenie do przeglądarki Google,które pozwala nagrywać firmy,ekran urządzenia,głos i dźwięk.W programie można też edytować i montować wideo.W darmowej wersji Screencastify można nagrać film do 5 minut.W aplikacji płatnej nie mamy takich ograniczeń.Program współpracuje z Dyskiem Google,YouTube oraz Google Classroom. Dużym plusem  jest to,że program można wykorzystać bezpłatnie.Jest to plusem dlatego że wiele programów do nagrywania ekranów i wideo w Windows jest płatnych.Screencastify natomiast jest dostępne dla każdego użytkownika przeglądarki Google.

.

Jakie funkcji posiada aplikacja Screencastify?

.

Żeby skorzystać z programu należy zalogować przez stronę internetową za pomocą konta Google. Zainstalować aplikację jako rozszerzenie trzeba w Chrome Web Store. Po pobraniu narzędzia w górnym prawym rogu przeglądarki możesz znaleźć ikonkę. Kiedy klikniesz na tą ikonkę pojawi się menu programu z ustawieniami.

W menu mamy trzy opcje do nagrania: karta przeglądarki, pulpitu oraz tylko Web kamera. Można wybrać jedną opcje i nagrywać filmik. Między innymi w pulpicie jest możliwość nagrać cały ekran lub tylko pojedyncze okno przeglądarki. W menu również można włączyć lub wyłączyć mikrofon, by na przykład, zapisać swój głos do wideo. Jeszcze jedna ważna funkcja program to embed ekran czyli tak zwane osadzanie ekranu. Przy nagrywaniu pulpitu komputera jednocześnie włączona Webcamera, pokazuje autora nagrywania. Ta opcja jest rewelacyjna na nauczycieli by wyjaśniać studentom materiał i w ten damy czas pokazywać działania na ekranie.

W ustawieniach rozszerzenia można dostosować rozdzielczość wideo, liczbę klatek na sekundę i rozmiar okna filmiku. Możesz również ustalić czas ,po którym program automatycznie zakończy twoje nagranie. W darmowej wersji można ustalić czas maksymalnie 10 minut.

Dla dźwięku też istnieją ustalenia: nagrywania dźwięku z mikrofonu,przechwyt dźwięku systemowego oraz całkowita cisza podczas nagrania.

Gdy zacznie się nagranie w dolnym lewym rogu znajduje się mini-menu,w którym można rysować w czasie nagrania, dodawać kształty i stickery. Po zakończeniu nagrania program otwiera inną stronę z gotowym wideo. Tam można przejść do edytora programu, żeby skorygować film. Oprócz tego możesz ściągnąć nagranie w formacie webm,mp4,eksportować tylko dźwięk oraz ściągnąć jako animację GIF. Każdy film zapisuje się automatycznie na Google Drive. Podzielić się filmem można przez pocztę mailową, link oraz opublikować na YouTube.

W edytorze programu w programie darmowym eksportować wideo można do 5 minut. Nagranie możesz obcinać,skadrować i zbliżyć. Dodatkowo można zrobić rozmycie oraz dodać tekst. Jest jeszcze możliwość dodać media z własnego urządzenia, Dysku Google oraz dodać tytuł tekstowy do filmu.Z edytora wideo można eksportować w MP4 oraz na Google Dysk.

W programie jest jeszcze jedna funkcja Submit, dzięki której można zbierać filmy od innych, wysyłając im magiczne linki. Ta opcja jest dostępna nie dla wszystkich. Korzystać z tego mogą, na przykład nauczyciele, a studenci i uczniowie-nie.

.

Plany cenowe

.

Screencastify dostępny online i w przeglądarce Google. Dla użytkowników urządzeń mobilnych IOS niestety aplikacji nie ma. Używać program najlepiej z komputera, ale istnieje możliwość wykorzystania za pomocą tabletu i smartfonu.

Pomimo darmowej wersji Screencastify, program przedstawia nam jeszcze Plan Screencastify Bez Limitu. Ten plan zawiera w sobie podstawowe funkcje oraz nagrywania filmów o dowolnej długości, łącznie kilku wideo, dodawanie tekstu oraz inne dodatki. Pewny koszt tej subskrypcji 49 dolarów rocznie, ale dla nauczycieli ten plan jest ze zniżką i kosztuje 29 dolarów za rok.

W tym przypadku darmowy program jest wystarczający, ponieważ ma wszystkie niezbędne i podstawowe funkcje.

.

Dlaczego warto korzystać z tej aplikacji?

.

Screencastify to najlepsze wyjście, kiedy potrzebujesz nagrać ekran lub dźwięk. Program odróżnia się swoją wyjątkowością i łatwością dostępu. Najistotniejsze,że jest on darmowy. Aplikację wykorzystywać można w :edukacji, biznesie i pracy, w życiu codziennym. Dla nauki są nawet specjalne kursy, źródła, webinary.  W edukacji Screencastify jest szczególnie przydatny. Nauczyciele mogą nagrywać lekcję, a uczniowie robić zadanie domowe, które wymaga formatu wideo. W czasie nauki zdalnej ten program jest bardzo bardzo pomocny i korzystny. Używać go można na dowolnym przedmiocie i w dowolnym wieku.

Screencastify to jedno z najbardziej niezbędnych aplikacji do nagrywania filmów, które sprawdzone przez setki tysięcy nauczycieli!

.

0 0 votes
Article Rating

You may also like

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments