Twórz i montuj filmy z Da Vinci Resolve

przez Kinga Szczęśliwa

Do czego służy aplikacja DaVinci Resolve 17?

.

DaVinci Resolve 17-to program do edycji i montażu wideo, edycji kolorów czyli color gradingu,dźwięku oraz  grafiki i efektów. Edytor szeroko wykorzystywany jest  przez firmy produkcyjne,ale to nie przeszkadza aby używać go w innych dziedzinach,takich jak edukacja,biznes i do własnych potrzeb. Aplikacja stworzona jest przez firmę Blackmagic Design. DaVinci Resolve 17 jest połączeniem elementów studio postprodukcyjnego. To znaczy,że program łączy w sobie kilka oddzielnych aplikacji do różnych czynności i działań.Taki system jest bardzo wygodny i oszczędza czas,a dodatkowo aplikacja jest darmowa.

.

Jakie funkcje posiada aplikacja DaVinci Resolve 17?

 

.

Program przeznaczony do systemów operacyjnych Windows, Linux oraz macOS. By pobrać aplikacje i skorzystać z niej nie jest potrzebna rejestracja.

Program jest podzielony na kilka zakładek/stron. Każda strona to pojedynczy zasób czyli działanie. To takie narzędzie jak multimedia, montaż, składanka, efekty, kolor, fairlight oraz eksport.

Montaż to edytor wideo i projektów różnego formatu. Edycję wideo zapewniają nieliniowane narzędzia.

Możesz korzystać z pobranych zdjęć z własnego komputera oraz biblioteki aplikacji. W montażu można przycinać wideo. Jest to edytor zorganizowany na ścieżkach montażowych. W aplikacji jest biblioteka tytułów, efektów oraz przejść. Dodatkowo można tam znaleźć opcję skróty klawiszowe. Również dostępna bardzo wygodna funkcja – obsługa dwóch ekranów.

Składanka to narzędzie do projektów krótkometrażowych. Są tu takie najważniejsze funkcje jak tryb “Kaseta początkowa”, szybkie przeglądanie materiału, dwie linie czasowe, synchronizacja treści oraz przepisywanie źródła.

Kolor to opcja do regulacji kolorów obrazu lub wideo. W programie są regulatory kontrastu, nasycenia, temperatury i jeszcze innych ciekawych dla kolorystów parametrów. Również są narzędzia pomocnicze: strefy Power Windows, śledzenie i obsługa HDR, kwalifikatory itd.

Efekty to opcja do tworzenia różnego rodzaju efektów i grafiki animacyjnej. W aplikacji są narzędzia do tworzenia efektów wizualnych 2D oraz 3D. W efektach jest dostęp do klatek kluczowych oraz splajnów i też do rotoskopii i kluczowania.

Fairlight to narzędzie do przetwarzania dźwięku,w którym są ogromna ilość zasobów do edycji.Na tej stronie mamy do 2000 ścieżek, korektorów oraz efektów dźwiękowych. W programie można przetworzyć fonogramy, zrobić dubbing i projektowanie szumów. Dostępne są opcje do usunięcia buczenia lub tworzenia echa.

Ostatnie dwa narzędzia programu to multimedia i eksport.Na stronie Multimedia znajdują się wszystkie czynności do sortowania treści, synchronizacji klipów, wstawiania metadanych i tworzenia zapasowych. Na stronie Eksport można znaleźć wybór formatów kodowania, który zabezpiecza automatyczne renderowanie. Oprócz tego dostępna opcja szybkiego eksport, która umożliwia przesłanie projektu do YouTube, Vimeo, Twitteru oraz innych aplikacji.

 

Plany cenowe

 

Aplikacja nie jest dostępna online, ponieważ jest przeznaczona do pobrania na urządzenie. Korzystać z DaVinci Resolve 17 należy z komputera lub laptopa.

Chociaż aplikacja i jest darmowa, ale jest też dostępny plan płatny – Da Vinci Resolve Studio. Ten plan jest wzbogacony o szereg innych funkcji zaawansownych i zawiera w sobie platformę DaVinci Neural Engine,specjalne filtry Resolve FX o wtyczki Fairlight,zasoby do pracy z wideo 3D oraz inne funkcje.

Cena tego planu wynosi 295 dolarów.

.

Dlaczego warto korzystać z tej aplikacji?

.

DaVinci Resolve 17 to wielofunkcyjny program, które zapewnia świetnie materiały i projekty. Aplikacja jest bardzo popularna, nawet wśród znanych firm produkujących filmy. Program jest bardzo uniwersalny do tworzenia różnych treści. Wykorzystać DaVinci Resolve 17 można wszędzie. Funkcja pracy zespołowej nad jednym projektem pozwala grupom ludzi w biznesie,zarówno jak i w edukacji, przeprowadzać pracę zespołową .

DaVinci Resolve 17 to kilka programów w jednym,które pomogą ci stworzyć lepsze materiały medialne!

.

0 0 votes
Article Rating

You may also like

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments