Twórz interaktywne quizy i sprawdziany z Playposit

przez Kinga Szczęśliwa

Do czego służy aplikacja Playposit?

.

Playposit to aplikacja-platforma wideo,za pomocą której można przeprowadzać testy i sprawdzać wiedzę uczniów w sposób interaktywny. Wykładowcy i nauczyciele mogą tworzyć quizy i pytania testowe, osadzając ich na filmiki z różnych popularnych wideo platform. To takie popularne platformy jak YouTube, Vimeo, Zoom , Mediadite oraz inne .Przeprowadzać takie działania można w czasie realnym podczas zajęć,jak również zadawać to jako zadanie domowe. Pomimo tego program służy także jako rozszerzenie do nagrania ekranu i dźwięku w przeglądarce Google. Program skierowany  dla edukacji,szczególnie do edukacji zdalnej.Podstawowy plan aplikacji jest bezpłatny,więc nie musisz płacić za skorzystanie z Playposit.

.

.

Jakie funkcji posiada aplikacja Playposit?

.

Zaczniemy od interaktywnych pytań osadzonych na wideo. Takie interaktywne filmiki nazywają się żarówkami w Playposit. Mamy do czynienia dwie opcji – skorzystać z gotowego szablonu żarówki lub zrobić ją samemu. Przy wyborze gotowego szablonu, można po prostu skopiować żarówkę lub skopiować i edytować ją.

Jeżeli zaczynamy od nowa to pierwszym krokiem będzie wybór wideo, na które chcielibyśmy osądzić nasze pytanie i quizy. Wybrać film możemy z pośród dostępnych opcji. To może być wideo, które stworzyliśmy wcześniej, film ze strony internetowej, wideo z urządzenia oraz zapisane wideo w programie. Dodatkowo można jeszcze zainstalować dźwięk w formacie MP3.Także można znaleźć film na YouTube, Vimeo oraz na innych platformach. Oczywiście, nie wszystkie te opcje są dostępne w planie darmowym.

Po wyborze możemy dodawać interakcji do wideo.Tutaj też możemy znaleść galerie szablonów z pytaniami . Znajdują się tam różne rodzaje pytań,notatek oraz inne interakcje. To opinie uczniów, doświadczenia, notatki, dyskusja, ocena przed/po, ocena podsumowująca, sprawdzanie. Jeszcze mamy dostępną funkcję jeden z każdego,gdzie są wszystkie szablony zawierające typy interakcji,równomiernie rozmieszczone na żarówce.

Oprócz tego pytania i adnotacje można stworzyć samodzielnie.W programie jest 6 rodzajów pytań: wielokrotnego wyboru, napisy, głosowanie, zaznacz wszystko, wypełnij puste miejsce oraz dyskusja. Adnotacje w Playposit są w postaci pauzy i Web embed czyli linku ze strony internetowej. Dodatkowo jest jeszcze 5 rodzajów mini szablonów do pytań, takich jak dopasowywanie słownictwa, tabela funkcji, umieść w porządek, bank pytań i spis treści. Ostatnie dwie opcje są dostępne tylko dla planu płatnego.Czas w którym się pojawi interakcja należy ustalić przed wyborem i tworzeniem pytania.

Gdy tworzymy pytanie,to jest możliwość dodać skok tekstowy, przesłać wideo, nagrać dźwięk, wstawić obraz i równanie oraz zmienić treść pytania i dodać znaki specjalne.

Stworzone pytania osadzają się na żarówce i wtedy mamy możliwości zobaczyć jak będzie wyglądać taki quiz ze strony ucznia. Gotową żarówkę można zapisać w programie.

Playposit można  zainstalować w przeglądarce jako rozszerzenie w Google Web Store. Po zainstalowaniu w górnym prawym rogu program pojawi się i możemy z niego korzystać.

W menu dostępna jest kamera i mikrofon. Nagrać można cały ekran lub tylko pojedyncze okno przeglądarki. Pomimo tego można kliknąć na opcje wideo i przejść w galerie nagranych wideo. Każde nagranie automatycznie zapisuje się w bibliotekę programu. Gotowe nagranie można pobrać na urządzenia.

W programie też można stworzyć klasę oraz lornetki składane do której możemy umieścić gotowe żarówki i nagrania.

By skorzystać z Playposit należy zarejestrować się za pomocą konta Edmodo, konta Clever, konta Microsoft 365, konta Google oraz przez pocztę mailową.

.

Plany cenowe

.

Playposit są dostępny online i można z niego skorzystać za pomocą przeglądarki Google.Użyć aplikacje można z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci,ale najlepiej używać z komputera lub laptopa,tak będzie łatwiej.

W Playposit oprócz darmowej wersji są jeszcze 3 plany płatne: Classroom Pro, Licencja instytucjonalna i Licencja Enterprise. Te dwie licencje są dla dużych instytucji takie jak,na przykład,szkoła oraz dużych korporacji. Zawierają  wszystkie funkcje programu,które są przeznaczone do edukacji oraz biznesu i firmy.Wycena jest niestandardowa,a umowa podpisywana na rok lub na wiele lat.

W planie Classroom Pro  nie ma ograniczeń,które są w darmowej wersji.Są tam takie funkcje jak nieograniczona liczba prób uczenia się.rozgłaszanie systemu odpowiedzi publiczności LMS,treść stworzona przez ucznia do zadań,dodatkowe szablony oraz wbudowany ekran i nagrywanie wideo w programie za 0.24 dolarów w minutę.

.

Dlaczego warto korzystać z tej aplikacji ?

.

Playposit to wielofunkcyjny program do przeprowadzania nowoczesnych interaktywnych quizów i sprawdzianów.Aplikacja jest dosyć popularna i używana wśród osób różnego wieku. Playposit jest dobry dla każdego przedmiotu.Wykorzystywać go można na przedmiotach technicznych,jak również na filologicznych. Funkcjonalność aplikacji jest imponująca nawet w bezpłatnym planie.

Playposit to świetna platforma z dużą ilością interaktywnych pytań dla sprawdzenia wiedzy i umiejętności studentów i uczniów!

.

0 0 votes
Article Rating

You may also like

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments