9 kroków do zaprojektowania zachwycającej prezentacji multimedialnej​

przez Kinga Szczęśliwa

9 kroków do zaprojektowania dobrej prezentacji multimedialnej​

W tym artykule zostaną zawarte wszystkie kroki, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowania prezentacji multimedialnej oraz wystąpienia publicznego z wykorzystaniem prezentacji. Zanim przystąpimy do projektowania,  warto dobrze się przygotować. Nie zaczynajmy przygotowań od tworzenia slajdów. To jeden z najczęściej popełnianych błędów projektantów. Prezentacja multimedialna to nie tylko slajdy. To znacznie więcej niż slajdy.

Poniżej przedstawię Ci kilka kroków, które warto uwzględnić przygotowując się do prezentacji lub wystąpienia publicznego. Będą im odpowiadać konkretne zasoby, które znajdziesz na platformie w zakładce Artykuły.

 

KROK 1. TEMAT, TYTUŁ PREZENTACJI

Zanim zaczniesz tworzyć slajdy zastanów się nad tematem, który chcesz poruszyć. Temat to jeden z najistotniejszych elementów składowych prezentacji. To dzięki niemu, uczestnicy spotkania zechcą na nie przyjść. Musi być ciekawy, przyciągać uwagę, odnosić się do szerszego kontekstu. Tytuł musi sprzedać Twoją prezentację. Dobry tytuł to połowa sukcesu. Postaraj się, aby był obietnicą, że odbierca otrzyma coś interesującego.

Jak sformułować dobry tytuł? Zastanów się nad wartością jaką niesie Twoja prezentacja. Co może zyskać jej odbiorca? Pomyśl jakie tytuły, nagłówki artykułów w internecie, tytuły reklam, nagłowki gazet przemawiają do Ciebie.


KROK 2. ZGROMADZENIE MATERIAŁU

Zanim przystąpisz do projektowania prezentacji, sprawdź co na temat, który chcesz opracować, mają do powiedzenia inni. To dobra praktyka korzystać i we właściwy sposób oznaczać autorstwo innych osób.
Zgromadź przykłady i bibliografię. Uporzadkuj treści. Ułóż plan prezentacji.

 

KROK 3. DOSTĘPNE NARZĘDZIA

Wybierz odpowiednie narzędzie do projektowania prezentacji. W zakłądce narzędzia znajdziesz kilkanaście pogrupowanych według przeznaczenia aplikacji, które pomogą Ci przygotować projekt prezentacji. 

 

KROK 4. PRZYGOTOWANIE GRAFIK, INFOGRAFIK, WIZUALIZACJI DANYCH I IKON

Przygotwując prezentację musisz zadbać o to, aby widz, uczestnik zajeć, obserwator, uczestnik spotkania, wystąpienia, warsztatu, lekcji  nie nudził się. Niemniej ważne od tego do kogo mówisz jest to jak do niego mówisz. Można nawet wysunąć wniosek, że jest to najistotniejsze, ponieważ od tego zależy powodzenie Twojej prezentacji.  Najlepiej, jeśli wzbogacisz swoje prezentacje o infografiki, zdjęcia, mapy, wizualizacje, animacje, filmy. Wszelkie dodatkowe treści, które sprawią, że Twój odbiorca będzie prezentacją zainteresowany na dłużej. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że każdy z nas jest inny i inaczej lubi przyswajać wiedzę. Ze względu na podział uczniów i kursantów na wzrokowców, słuchowców, kinestetyków warto uwzględnić różne sposoby prezentacji wiedzy, tak aby dotrzeć do każdego z nich.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w moim e-booku Jak uczyć wizualnie. O edukacyjnych walorach infografiki. Znajdziesz w nim zarówno zalety infografiki, jak i konkretne przykłady do zastosowania na róznych przedmiotach nauczania. Ponadto dowiesz się jakie są typy i rodzaje infografik oraz w jakich sytuacjach je wykorzystać. 

 

KROK 5. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SZABLONU PREZENTACJI

Wybór odpowiedniego szablonu to równie ważny krok, jak wybór tematu. Odpowiedni szablon może sprawić, że oczy odbiorcy nie będą się męczyć. Szablon z tymi samymi elementami wpłynie na odbiór prezentacji. Spójny wizerunek projektownych materiałów wpłynie na ich zapamiętywanie, a jego autor będzie postrzegany jako profesjonalista. Równie istotna jest kolorystyka, ponieważ może zatrzymać uwagę lub sprawić, że odbiorca będzie znudzony. Kolory mają ogromną moc w przekazie komunikatu.

 

KROK 6. EDYCJA SZABLONU. PRZYGOTOWANIE PREZENTACJI

To najważniejszy krok. Wymaga od Ciebie kompetencji dotyczących obsługi aplikacji do projektowania prezentacji. Dlatego to jeden z ostatnich kroków. Możesz do niego przystąpić dopiero gdy wybierzesz temat prezentacji, zgromadzisz materiał, przygotujesz bibiliografię.

 

KROK 7. NOTATKI PROJEKTANTA

Czy wiesz co jest największym błedem w tworzeniu prezentacji? Czy miałaś byłaś kiedyś na wykładzie, szkoleniu, wystąpieniu kogoś kto na slajdach prezentacji umieścił tzw. ścianę tekstu. Jeszcze gorszym błędem jest czytanie tej ściany tekstu.

Aby uniknąć takiego błędu warto wykorzystywać tzw. notatki projektanta. Większość aplikacji i programów do projektowania jest wyposażonych w funkcję dodawania tekstu pod każdym slajdem. Możesz wykorzystać tę funkcję na stworznie ściągi zagadnień, które musisz poruszyć podczas prezentacji. Warto wydrukować sobie taki konspekt prezentacji i trzymać się go podczas wystąpienia. To wspaniła pomoc dla Ciebie.

Pozbywając się zbędnych informacji ze slajdów sprawiasz, że Twój odbiorca musi skupić swoja uwagę na słuchaniu Ciebie, a nie np. na przepisywaniu zawartych na slajdzie informacji. Poza tym łatwiej jest zrobić notatki ze słuchania aniżeli poprzez przepisywanie treści zawartych na slajdzie. Kiedy na slajdach umieścisz najistotniejsze informacje lub informacje przedstawione w sposób wizualny Twój odbiorca skupi się na słuchaniu Ciebie. Zaangażujesz dwa jego zmysły słuch i wzrok,a dzięki temu on więcej zapamięta. Jeśli interesuje Cię ten temat zajrzyj do mojego e-booka “Jak uczyć wizualnie”. Opisałam tam bardzo szeroko proces zapamiętywania informacji wizualnych i sposób ich przetwarzania przez nasz mózg. Ta wiedza ułatwi Ci wiuzalizację myśli i z pewnością stosując ją w praktyce zyskasz więcej zadowolonych odbiorców ze swoich wystąpień.

 

KROK 8. RODZAJ PREZENTACJI

Zanim wybierzesz odpowiednie narzędzie wybierz rodzaj prezentacji jaką chcesz stworzyć. Czy będzie to prezentacja multimedialna czy animowana, a może interaktywna? Zastanawiasz się na pewno czym się różnią od siebie te trzy rodzaje prezentacji? Przygotowałam dla Ciebie artykuł z wyjaśnieniem tych trzech definicji oraz przykładami każdej z nich. 

 

KROK 9. FORMATY PREZENTACJI. ZAPIS PREZENTACJI W RÓŻNYCH FORMATACH

Jakie są formaty prezentacji. Jak można przygotować prezentację. Poniżej wspomnę o najważniejszych.

.PPT zapis prezentacji multimedialnej do edycji w programie Microsoft Power Point

.POT szablon prezentacji

.PPS zapis prezentacji jako pokaz slajdów

.PPTX prezentacja zapisana w jezyku XML i zawierająca makra

PDF zapis zawartości prezentacji wraz ze slajdami do wyświetlania, bez możliwości edycji

Znasz już formaty prezentacji.


Ten artykuł jest wprowadzeniem do kursu o projektowaniu zachwycających prezentacji multimedialnych dostępnym dla uczestniczek Klubu Uczę medialnie, które zakupiły pierwszy moduł.

5 1 vote
Article Rating

You may also like

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments